POČET STÁTNÍCH ZAKÁZEK ROSTE!
I když se podle odborníků nedá ještě mluvit o růstu českého stavebnictví tak by se snad nenašel žádný co by oponoval výroku, že krize je za námi. Aspoň tedy čísla o tom hovoří jasně a sice, že stavební firmy získali od státní správy zakázky za 88 miliardy korun, což je meziročně o 22,7 procenta více a navíc to tedy znamená, že stát jakožto klíčový investor začal více stavět.
K nárůstu hodnoty zakázek došlo i přesto, že poklesl počet zadaných zakázek jako takových a to o 6,5 procenta. Samozřejmě je to tím, že průměrná cena zakázek stoupla.
Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných na konci září ve Věstníku veřejných zakázek, které analyzovaly společnosti CEEC Research, NESS a Komora administrátorů veřejných zakázek (KAVZ).
V průměru necelou čtvrtinu zakázek z celkového objemu zadala v období od začátku roku Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) společně s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). U SŽDC šlo o zakázky za 13,2 miliardy korun, v loňském roce přitom byla tato částka o 28 procent nižší. To ŘSD si oproti prvním devíti měsícům minulého roku pohoršilo o šest procent na 7,6 miliardy korun.
"Personální nestabilita v některých státních úřadech a organizacích je příčinou pomalého vypisování, ale i zadávání veřejných zakázek," upozornil na situaci hlavně v ŘSD business manager společnosti Ruukki ČR a SR Branislav Bačo.
Nárůst veřejných zakázek na výstavbu a rekonstrukce je podle stavařů pozitivním faktem.
"Tuto skutečnost ale bohužel negativně ovlivňuje několik faktorů. Jedním je enormně dlouhá prodleva mezi vypsáním zakázky a jejím zadáním, tím dalším je neustálé soutěžení na nejnižší cenu a v neposlední řadě pak letošní nešvar, že v průměru každá pátá vysoutěžená veřejná zakázka je nakonec zrušena. Tyto aspekty se velice negativně odráží v ekonomice společností ve stavebnictví," upozornil provozní ředitel společnosti Schindler pro Českou republiku Vladimír Steiner.
Zdroj: Novinky.cz, ČTK